Jak se ne/chovat na sociálních sítích

?????????????????????????????????????Nedávno jsem dostal za úkol napsat do našeho firemního časopisu článek o tom, proč je dobré mít určitá pravidla/zásady pro používání sociálních médií i v osobním životě, a jaká rizika při jejich používání vznikají. Dal jsem tedy dohromady pár zásad, jak se na sociálních sítích chovat, aby Vám přinášeli užitek a neobrátili se proti Vám. Pokud Vás napadne něco zásadního, co mi tam chybí, pište mi do komentářů.

1. Chraňte své soukromí

Přestože byste měli o sobě na sociálních sítích být upřímní a uvádět pravdivé informace, je důležité uvědomit si hranici soukromí. Proto se snažte vyhnout uvádění svého telefonního čísla, emailu a zcela určitě adrese svého bydliště. Existuje mnoho případů, kdy například zloději vykradli prázdný byt, jelikož věděli ze sociálních sítí, že jeho majitelé jsou 14 dní na dovolené.

„Aktuálně desetina zlodějů využívá sociálních sítí k tomu, aby si vybrala vhodný objekt k vyloupení. Od uživatelů sociálních sítí se zpravidla dozví, co všechno u nich doma mohou najít, kde bydlí, kdy chodí do práce, nebo kdy odjíždí na dovolenou.“

Zdroj: Průzkum společnosti Jablotron mezi vězni odsouzenými za vloupání a krádeže, 2012

2. Chraňte svou identitu

NIKDY NIKOMU nesdělujte své uživatelské jméno a heslo k sociálním sítím, riskujete tím „krádež“ identity. Heslo by také mělo být unikátní a neobvyklé, abyste zabránili jeho snadnému zjištění. Používejte proto velká a malá písmena, čísla a speciální znaky jako je podtržítko. Pokud se přihlašujete k sociální síti z veřejné internetové sítě, nezapomeňte se vždy odhlásit.

3. Přemýšlejte, než něco publikujete

Nedělejte a neříkejte nic, co byste neudělali nebo neřekli v reálném životě. Věnujte také pozornost nastavení soukromí u jednotlivých sociálních sítí. Zajistíte tím, že Vaše soukromé konverzace uvidí jen ti uživatelé, jimž přísluší. Zároveň si ale pamatujte, že VŠE, co napíšete na sociálních sítích, může být následně dohledáno a použito proti Vám. A to jak v soukromém, tak profesním životě. Pokud se tímto pravidlem nebudete řídit, mohli byste totiž dopadnout jako Rostislav Kocman.

„Když vyfotíte pozadí své kolegyně, může vám to přijít vtipné. A když se s fotkou pochlubíte veřejnosti, je to ještě větší psina. Problém je, když jste mluvčím banky. A ještě větší průšvih je, když si myslíte, že neděláte nic špatného.“ 

Zdroj: Lupa.cz – Profesní sebevražda na sociálních sítích aneb jak Air Bank vyhodila mluvčího

4. Buďte přínosem pro své přátele

Sdílejte se svými přáteli na sociálních sítích věci, které by je mohli potenciálně zajímat a neobtěžujte je nevyžádanou reklamou a nerelevantními informacemi. Buďte osobní a vždy uvádějte pravdivé informace, nikdo nechce být klamán.

5. Pozor na autorské a jiná práva

Pokud publikujete na sociálních sítích cizí obsah, ujistěte se, že jste uvedli zdroj a nepoškozujete něčí autorská či jiná práva.

6. Chraňte svého zaměstnavatele

Většina vašich známých na sociálních sítích pravděpodobně ví, kde pracujte, i když to nemáte ve svém profilu přímo uvedeno. Uvědomte si tedy, že na sociálních sítích, stejně jako v reálném životě reprezentujete firmu, ve které pracujete.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s